Silné odborové organizácie rokujú o spojení v Spoločných odboroch Slovenska

Moderné odbory Volkswagen a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek rokujú o spojení sa v Spoločných odboroch Slovenska, prizvali aj ďalšie odborové organizácie vrátane Lekárskeho odborového združenia. Spoločné odbory Slovenska sa stanú samostatným, nezávislým a profesionálnym združením odborových zväzov a organizácií, ktoré bude expertným think-tankom v oblasti pracovného práva a zamestnávania na Slovensku.

„Na Slovensku vzniká nová vlna aktívnych odborových organizácií, ktorú vnímam ako reakciu na dlhodobú stagnáciu a nečinnosť tradičných odborov. Ako predseda najväčšej odborovej organizácie na Slovensku sa stretávam s hlbokou nedôverou ľudí v systém ochrany zamestnancov vo všetkých oblastiach priemyslu, obchodu a služieb. Verím, že spojením síl dokážeme ukotviť v pracovnom práve spravodlivé pracovné a mzdové podmienky adekvátne k výkonu a kvalite ľudí zamestnaných na Slovensku, ktorých budú zastupovať akcieschopné a silné organizácie zastupujúce ich záujmy,“ povedal Zoroslav Smolinský, predseda Moderných odborov Volkswagen.

„Som rada, že sme boli prizvaní na rokovania o vznikajúcich Spoločných odboroch Slovenska. Situácia pracovných podmienok a postavenia sestier na Slovensku je naďalej alarmujúca. Veríme, že vďaka prípadnému spojeniu sa v spoločnej odborovej organizácii spoločnými silami dosiahneme viac. Preto sme prijali ponuku rokovať o spolupráci v rámci vznikajúcej spoločnej odborovej organizácie,“ povedala Monika Kavecká, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.

V súčasnosti prebiehajú rokovania medzi zakladajúcimi členmi Spoločných odborov Slovenska, na ktorých budú sfinalizované základné dokumenty organizácie nevyhnutné pre zadefinovanie podmienok spolupráce a činnosti organizácie. Následne sa uskutoční prvé zasadnutie organizácie, na ktorom budú zvolení zástupcovia do jednotlivých orgánov.

Členmi Spoločných odborov Slovenska sa môžu stať všetky samostatné a demokratické odborové organizácie a odborové zväzy, nezávislé od politických strán a hnutí, štátnych orgánov, orgánov verejnej moci a zamestnávateľských subjektov. Logo Spoločných odborov Slovenska symbolizuje reťaz dvoch spojených ohniviek, ktoré predstavujú základné hodnoty organizácie a jej členov: profesionalitu, spoluprácu, silu a akcieschopnosť. Názov organizácie zároveň vyjadruje hodnoty, ktoré spoločná organizácia chce reprezentovať.