Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) a v Asociácii priemyselných zväzov a dopravy (APZD), členovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zástupcovia zamestnancov, združení v Konfederácii odborových zväzov SR (KOZ SR) a Spoločných odboroch Slovenska (SOS) sa historicky po prvý raz dohodli na výške minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Sociálni partneri pritom prihliadali najmä na aktuálnu situáciu a výrazný nárast inflácie, navrhovaná sadzba má podľa nich pomôcť eliminovať negatívne dopady na slovenské domácnosti.

Začiatok leta sa, ako každoročne, nesie v znamení diskusií o výške minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Tie bývajú častokrát zdĺhavé a neraz i búrlivé. V súvislosti s navýšením minimálnej mzdy od budúceho roka, no zároveň s ohľadom na aktuálnu nepriaznivú spoločensko-ekonomickú situáciu, výrazný nárast inflácie, a tiež možnú energetickú krízu, využili sociálni partneri zákonom danú možnosť rokovať. „Všetci sociálni partneri sa zhodli na tom, že v súčasnej situácii musí výška minimálnej mzdy zohľadňovať možné negatívne dopady na zamestnancov a domácnosti, no zároveň i prihliadať na nepriaznivú situáciu, v ktorej sa nachádza podnikateľské prostredie a rešpektovať reálne možnosti slovenských zamestnávateľov,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku sociálnych partnerov. Tí napokon dospeli k spoločnej dohode – po prvý raz v histórii bude výška minimálnej mzdy stanovená na základe konsenzu zamestnávateľov a odborárov, zákonný automat sa neuplatní. Zo súčasných 646 eur by tak mala minimálna mzda v budúcom roku stúpnuť až na 700 eur. „Spoločný návrh minimálnej mzdy vo výške 700 eur počíta so zvýšením nad rámec zákona, a to aj napriek neľahkej a nestabilnej situácii, v ktorej sa zamestnávatelia a ich zamestnanci nachádzajú. Je jasným dôkazom toho, že zodpovedný sociálny dialóg má zmysel. Veríme, že aj týmto spôsobom politikom i verejnosti vysielame jasný signál, že práve vecná diskusia, schopnosť počúvať a byť otvorený voči kompromisom sú tým, čo dnes naša krajina potrebuje azda najviac,“ konštatujú členovia tripartity. V zmysle príslušnej legislatívy je vláda zaviazaná zhodu sociálnych partnerov rešpektovať.

5231 komentárov. Leave new

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.